Aktualności

Żywe Szachy – Święto Kielc

GORĄCO DZIĘKUJEMY SPONSOROM:

Bez pomocy ze strony obu firm nie byłoby możliwe zrealizowanie niniejszej inscenizacji.

Komplexbud Łukasz Heinich

Ul. Szczecińska 34

25-345 KIELCE

http://komplexbud.info/

TEVOR S.A.

Ul. Mościckiego 27-29

26-111 Skarżysko-Kamienna

www.tevor.pl

JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY.

Inscenizacja „ŻYWE SZACHY” w czasie Święta Kielc została przygotowana przez prezesa Katolickiego Międzyszkolnego Klubu Szachowego „VICTORIA KOMPLEXBUD” w dniu 24.06.2017 roku na Placu Konstytucji w Kielcach, przy współpracy Dyrekcji Katolickiej Szkoły Podstawowej Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach i Społecznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Kielcach.

W tym dniu o godzinie 13,00 na 64-ch polach szachownicy Wojsko Polskie pod dowództwem Szanownego Pana Senatora RP Krzysztofa Słonia, godnie zastępującego Króla Władysława Jagiełłę, stanęło naprzeciw armii Zakonu Krzyżackiego i ochotników z całej Zachodniej Europy. Dowództwo w zastępstwie Ulryka von Jungingen nad tymi wojskami objęła Pani Ewa Harazińska zawodniczka KMKSzach „VICTORIA KOMPLEXBUD”.

Posunięcia obu przeciwników były odwzorowywane na dużej szachownicy przez dzieci ubrane
w stroje z ówczesnej epoki i uzbrojone w imitacje broni. W tej roli występowali uczniowie
ze
Społecznej Szkoły Podstawowej, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej
Nr 22 i Nr 34
oraz zawodnicy KMKSzach „VICTORIA KOMPLEXBUD”.

Nasza szachistka – Mistrzyni Międzynarodowa Kobiet, dwukrotna Srebrna Medalistka Mistrzostw Europy Juniorek i multimedalistka Mistrzostw Polski Juniorek grała „czarnym kolorem” bierek. W celu wyrównania szans obu szachistów „złośliwy” prezes klubu w trosce o właściwy bieg historii polecił założyć jej opaskę na oczy, tak by nie widziała szachownicy.

Bracia zakonni ubrani w czarne habity nieśli pomoc rycerzom którzy padli w czasie walki wynosząc ich na noszach z pola bitwy do lazaretu, gdyż „Trup padał gęsto i krew się lała strumieniami”.

Pan Senator stosując różne uderzenia taktyczne długo prowadził wyrównany pojedynek, jednakże w końcówce boju umiejętności strategiczne Pani Ewy okazały się bardziej skuteczne. Kibice do końca mieli nadzieję na „Polską Victorię”, niestety Pani Ewa zmieniła „bieg historii” wygrywając partię z Panem Senatorem, który gratulując zwycięstwa przeciwniczce podkreślił, że miał poważny problem z koncentracją bo jest przyzwyczajony do patrzenia przeciwnikowi w oczy a tu nie miał takiej możliwości!

O godzinie 14,00 w tym samym miejscu obie armie ponownie stanęły naprzeciw siebie do walki rewanżowej.

Tym razem Wojskiem Polskim (białe bierki) dowodził Szanowny Pan Poseł RP Artur Gierada.

Korzystając z fachowej pomocy szachistki klubu Moniki Anyż rozpoczął grę od „ostrego” ataku. Pomimo zawiązanych oczu nasza Mistrzyni spokojnie przygotowała solidną obronę by wkrótce przejść do kontrataku. Po długim i wyczerpującym pojedynku nie widząc szans na zwycięstwo Pan Poseł zaproponował honorowy remis obiecując, że rozpocznie studiowanie strategii szachowej by w rewanżu za rok odnieść zwycięstwo. Mistrzyni „łaskawie” przyjęła remis
z „pozycji przewagi”, ponownie „zmieniając historię bitwy Pod Grunwaldem.

W tym miejscu należy podkreślić szlachetną postawę sportową naszych parlamentarzystów, którzy byli „pod wrażeniem” umiejętności naszej zawodniczki.

Gratulacjom i obietnicom skutecznego rewanżu za rok nie było końca.

Na wyrazy uznania zasługują dzieci statystujące w inscenizacji. Ich przykładne zachowanie podczas „bitwy” i wiedza szachowa znacznie usprawniły realizację tego przedsięwzięcia.

Niestety nie można było wszystkich zadowolić, gdyż żywot niektórych figur (zwłaszcza pionów) na szachownicy był zbyt krótki ale rekompensatą była chwała i brawa gdy bracia zakonni sprawnie udzielali pomocy „poległym” rycerzom wynosząc ich z pola walki do lazaretu, gdzie po udzieleniu pierwszej pomocy posilali się słodyczami i napitkami po trudach walki.

GLORIA VICTIS

Wasz „korespondent wojenny” prezes Leszek Jarosz.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Related posts

Aktualności

Ostatnie Pożegnanie Julity Jarosz

Z głębokim żalem zawiadamiam, że wczoraj w wieku 67 lat zmarła Julita Jarosz, członkini założycielka klubu KMKSzach Victoria K...

Aktualności

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

Wszystkim zawodnikom i członkom Klubu Victoria Komplexbud, szachistom i sympatykom szachów życzymy w nadchodzącym Nowym Roku 2022...