Aktualności

Żywe Szachy – Święto Kielc

GORĄCO DZIĘKUJEMY SPONSOROM:

Bez pomocy ze strony obu firm nie byłoby możliwe zrealizowanie niniejszej inscenizacji.

Komplexbud Łukasz Heinich

Ul. Szczecińska 34

25-345 KIELCE

http://komplexbud.info/

TEVOR S.A.

Ul. Mościckiego 27-29

26-111 Skarżysko-Kamienna

www.tevor.pl

JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY.

Inscenizacja „ŻYWE SZACHY” w czasie Święta Kielc została przygotowana przez prezesa Katolickiego Międzyszkolnego Klubu Szachowego „VICTORIA KOMPLEXBUD” w dniu 24.06.2017 roku na Placu Konstytucji w Kielcach, przy współpracy Dyrekcji Katolickiej Szkoły Podstawowej Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach i Społecznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Kielcach.

W tym dniu o godzinie 13,00 na 64-ch polach szachownicy Wojsko Polskie pod dowództwem Szanownego Pana Senatora RP Krzysztofa Słonia, godnie zastępującego Króla Władysława Jagiełłę, stanęło naprzeciw armii Zakonu Krzyżackiego i ochotników z całej Zachodniej Europy. Dowództwo w zastępstwie Ulryka von Jungingen nad tymi wojskami objęła Pani Ewa Harazińska zawodniczka KMKSzach „VICTORIA KOMPLEXBUD”.

Posunięcia obu przeciwników były odwzorowywane na dużej szachownicy przez dzieci ubrane
w stroje z ówczesnej epoki i uzbrojone w imitacje broni. W tej roli występowali uczniowie
ze
Społecznej Szkoły Podstawowej, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej
Nr 22 i Nr 34
oraz zawodnicy KMKSzach „VICTORIA KOMPLEXBUD”.

Nasza szachistka – Mistrzyni Międzynarodowa Kobiet, dwukrotna Srebrna Medalistka Mistrzostw Europy Juniorek i multimedalistka Mistrzostw Polski Juniorek grała „czarnym kolorem” bierek. W celu wyrównania szans obu szachistów „złośliwy” prezes klubu w trosce o właściwy bieg historii polecił założyć jej opaskę na oczy, tak by nie widziała szachownicy.

Bracia zakonni ubrani w czarne habity nieśli pomoc rycerzom którzy padli w czasie walki wynosząc ich na noszach z pola bitwy do lazaretu, gdyż „Trup padał gęsto i krew się lała strumieniami”.

Pan Senator stosując różne uderzenia taktyczne długo prowadził wyrównany pojedynek, jednakże w końcówce boju umiejętności strategiczne Pani Ewy okazały się bardziej skuteczne. Kibice do końca mieli nadzieję na „Polską Victorię”, niestety Pani Ewa zmieniła „bieg historii” wygrywając partię z Panem Senatorem, który gratulując zwycięstwa przeciwniczce podkreślił, że miał poważny problem z koncentracją bo jest przyzwyczajony do patrzenia przeciwnikowi w oczy a tu nie miał takiej możliwości!

O godzinie 14,00 w tym samym miejscu obie armie ponownie stanęły naprzeciw siebie do walki rewanżowej.

Tym razem Wojskiem Polskim (białe bierki) dowodził Szanowny Pan Poseł RP Artur Gierada.

Korzystając z fachowej pomocy szachistki klubu Moniki Anyż rozpoczął grę od „ostrego” ataku. Pomimo zawiązanych oczu nasza Mistrzyni spokojnie przygotowała solidną obronę by wkrótce przejść do kontrataku. Po długim i wyczerpującym pojedynku nie widząc szans na zwycięstwo Pan Poseł zaproponował honorowy remis obiecując, że rozpocznie studiowanie strategii szachowej by w rewanżu za rok odnieść zwycięstwo. Mistrzyni „łaskawie” przyjęła remis
z „pozycji przewagi”, ponownie „zmieniając historię bitwy Pod Grunwaldem.

W tym miejscu należy podkreślić szlachetną postawę sportową naszych parlamentarzystów, którzy byli „pod wrażeniem” umiejętności naszej zawodniczki.

Gratulacjom i obietnicom skutecznego rewanżu za rok nie było końca.

Na wyrazy uznania zasługują dzieci statystujące w inscenizacji. Ich przykładne zachowanie podczas „bitwy” i wiedza szachowa znacznie usprawniły realizację tego przedsięwzięcia.

Niestety nie można było wszystkich zadowolić, gdyż żywot niektórych figur (zwłaszcza pionów) na szachownicy był zbyt krótki ale rekompensatą była chwała i brawa gdy bracia zakonni sprawnie udzielali pomocy „poległym” rycerzom wynosząc ich z pola walki do lazaretu, gdzie po udzieleniu pierwszej pomocy posilali się słodyczami i napitkami po trudach walki.

GLORIA VICTIS

Wasz „korespondent wojenny” prezes Leszek Jarosz.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Related posts

Aktualności

Zmiana terminu WZC Klubu.

Zmiana godziny WZC Zmiana terminu WZC Klubu. Spotykamy się w dniu 29.06.2024 r0ku w Szkole Katolickiej o godzinie 9,00 (nie o 1...

Aktualności

Walne Zebranie Członków 2024

Walne Sprawozdawczo-Statutowo-Wyborcze Zebranie Członków Katolickiego Międzyszkolnego Klubu Szachowego "VICTORIA" odbędzie się w ...